Hava Durumu

Ne soru ama!

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 09:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 09:21

Benden değil bu soru, genç bir kızımızdan; (Karaca) rumuzu ile bana gönderdi. Soru hayli net, şöyle de denilebilinir; nedenli bir soru. Bir nedeni olmasa, neden sorulsun değil mi? Neden ve niçinlerden kaynaklı benzer bir soruyu biz sorsak sanırım alırdık başımıza… En popülerinden bir “genç kızımızın” sorunu.

Ne yazık ki toplumumuz siyasette de tam bir korkaklık sergiliyor. AK Parti’yi bir daha seçmezsek yardım felan kalmaz, CHP gider ise laiklik gider, MHP Meclis’te olmazsa ülke elden gider. Korkmayın kardeşim ne AK Parti yok diye kömür yardımı biter, Ne CHP yok diye laiklik elden  gider, ne de MHP yok diye ülke elden gider. Bu anlayışı bir taraf bırakın kardeşim..

ŞEHRİN SİYASETİNDEKİ ŞOFÖR MAHALLİ BOŞALMALI…

Yaşım gereği Kayseri siyasetini yaklaşık olarak 15 yıldır takip ederim. Kendimden önceki yılları ise hem okuyarak hem de dinleyerek az çok biliyorum. Ayrıca siyasetin hakim olduğu bir kurumda çalışınca ister istemez bir çok konuyu vakıf oluyor insan. Geçmişte anne babalarımızdan çokça duyduğumuz ve ülke siyasetinde 40/50 yıl baş aktör olmuş siyasilerin artık bıkkınlık oluşturduğu ve değişmesi gerektiği ile ilgili serzenişlerine benim gibi sizlerde kendi etrafınızda şahit olmuşunuzdur. Her ne kadar siyasi portrelerdeki değişim son yıllarda ülke genelinde bir miktar başarılmış ise de yerelde bunun değişmesi zor görünüyor. Dedelerimizden çok duymuşuzdur. “Siyasette gözümü açtım Demirel, Ecevit vardı. Torun tosun sahibi oldum hala varlar ve yazık ki torunlarımın bahtını da bağlayacak bu adamlar” derlerdi gülerdik.

O günler geldi geçti belki ama bulunduğumuz şehir özelinde Kayseri için söylemek gerekirse durum dedelerimizin serzenişini aratmaz bir görünüm arz ediyor. Şehrin siyasi anahtarını elinde tutanlar 25/30 yıldır aynı yüzler ve simalar. Beni gömecekler öyle anlaşılıyor ama bari yavrularım değişik yerel idareciler görse diye içimden geçmiyor değil. Aslında bu durum şehrin siyasetçi üretememesinden mi? yoksa birilerin tıkadığı yükselme yollarından nitelikli ve kabiliyetli insanların geçememesi mi? buna şehrin insanı kafa yormalı.

Kayseri’de siyasi deneyimi çok büyük olan bir ağabeyimle konuşurken şöyle demişti. “Bu şehirde vekillik ve belediye başkanlığına gidecek araçların şoför mahalli hep dolu olmuştur. Kimse orada kendine yer bulamaz. O yüzden bir avuç azınlığın hatta şehrin yerli ekabirinin o şoför mahallini boşaltması imkansız olduğu için kimseye sıra gelmez.” Bu cümleler bana hem benzetme olarak çok çarpıcı hem de trajikomik gelmişti. Siyasette bir şeyler üretme kabiliyeti olan insanların önü yıllar yılı bu şekilde kapatılmış anlaşılan. Bir avuç yerli ve güç sahibi azınlık ya yola oturmuş kimse geçemiyor. Ya da makama giden aracın şoför mahallini işgal etmişler. Daha da vahimi kendileri oradan inseler bile binecek veliahtı tayin etme arzuları nedeniyle, teşkilatlarda çalışan veya halkın değer verdiği insanlar kendilerine sıra gelmeyeceği inancıyla uzak durarak, mesafe koyuyorlar siyasetle aralarına. Çünkü siyaset veliahtında ehliyet, liyakat, nitelik ve kabiliyet aramıyor. Partiye ve ağabeye biatı en yüksek adamı kendi yerine bırakmaya çalışıyor.

Böyle olunca ne mi oluyor? İlk olan şehir nitelikli siyasetçi üretemiyor…

Kendileri bir önceki kuşak ağabeylerine “yeter artık çekilin önümüzden” diyerek geldikleri makamlarda söyledikleri her sözle imtihan olarak, 30 yıldır Kayseri siyasetinin bahtını bağlayarak şehrin önünü açmayan adamlara dönüşüyorlar. Eğer bu şehirde falan vekil falan başkan olmazsa şehir biter algısı üzerinden kendilerini her dönem pazarlamaya dair bir yol tutturmuş gidiyorlar. Bu gelinen noktada biz olmazsak hiçbir şey olmaz kibrine dönüşmüş durumda. Bu kibir kırılmalı artık.

2023 seçimlerine siyaset yeni yüzlerle gitmezse bu şehirde millet bunu dikkate almayan partileri sandıkta bence cezalandıracak. Bunu net hissediyorum. Vekil ve başkan seçtirme imkanı olan üç parti ve özellikle şehri 30 yıldır idare eden parti bunu dikkate almazsa, bu seçim işi çok daha zor olacak. Milleti kendisine mahkum zannedenler, siyasi tarihte yaşanmış milletçe atılan tokatları ve büyük seçim sürprizlerini unutmasınlar. Gerçi… ben ne dersem diyeyim galiba millet bu siyasileri hak ediyor ki (!) değişim yakalanamıyor.

Bakın ben geldim gidiyorum ve 7/8 adamdan ibaret bu yüzlerden bana bıkkınlık geldi. Elbette tecrübeyi yok saymıyorum ama kimse alternatifsiz değildir bunu biliyorum. Bugüne kadar oy verdiğim parti bu serzenişlerimi dikkate almaz ise asla oy vermeyeceğim. Yeter arkadaş (!) başka kimse yok mu? bu şehirde ve siyaset mülkünüz mü? sizin. Düşün artık milletin yakasından. Yenilensin şehrin vizyonu ve yeni bir umut doğsun yerelde. İnin artık ve boşaltın şu şoför mahallini.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.