Hava Durumu

Çocuklarımıza sahip çıkalım

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2022 23:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2022 23:14

Kim ne derse desin, bu çağın en büyük sorunlarından biri uyuşturucu dediğimiz illet… Bunun da çok çeşidi var… Ama her biri gençliği, geleceğimizi yok ediyor. Çoğu zaman daha az tehlikeli gibi görüneniyle alıştırıyorlar bu illeti. Hayattan, yaşamdan alıyor bu zehir gençlerimizi..

Geçenler Kayseri Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’le ile uzun uzun sohbet ettik. Karabörk, genç işini bilen her şeyden önemlisi, gençliğin sorunlarını çok iyi bilen bir emniyet müdürü. Narkotik Şube Müdürlüğü’ne girdiğimde kendimi film setinde hissetim. Narkotik elemanlarının hepsi genç, yakışıklı, çok değişik giyimleri olan atletik yapılı arkadaşlar. Ama gözlerinden ışık saçılıyor. Emniyet Müdürü Karabörk’ün alt yapısı olan, yasaları çok iyi bilen biri olduğunu gördüm..

Çünkü Kayseri Narkotik Şube Müdürlüğü, uyuşturucu yakalama da Türkiye’de 1.sırada yer almaktadır. Bu da Kayseri Emniyetin başarılı çalışmasını göstermektedir.

Zehir tacirlerine karşı, polis, jandarma ne kadar önlem alsa onlar yöntemlerini değiştiriyor… İlla buluyor çocuklarımızı, gençlerimizi…

Kayseri uyuşturucu güzergahında olan bir il. Burada da alınan tüm önlemlere rağmen her gün uyuşturucu yakalanmaktadır.

Birkaç yıl önce çokça bonzaiden ölüm haberleri alırdık.. Şimdilerde sanki o belanın kullanımı azalmış gibi, diğer uyuşturucuların satışı, kullanımı çok engellenemedi.

Müdür Karabörk, anlattığına göre, okul çevrelerinde, uyuşturucu satışını engellendi. Kayıtlı torbacılara adeta göz açtırılmıyor. Tabi bu sadece polisle olacak iş değil, aileler de çocuklarına sahip çıkmalı.

Okullarda farkı kültürel, sosyal, sportif programlarla gençler enerjilerini faydalı bir şekilde değerlendirebilmeliler. Bence, yerel yönetimler, mahallelerde, semtlerde gençlerin zamanlarını sağlıklı ortamlarda geçirebilecekleri mekanlar oluşturmalılar. Spor bu anlamda gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacak en büyük etkenlerden biri.

Karabörk Müdür’den aldığım bilgiye göre, en fazla uyuşturucunun rezidans dairelerde kullanıldığını buraların günlük ve saatlik olarak kiralandığını anlattı. Bir de bu belaya bir şekilde musallat olanları kurtarmak için yapılması gerekenler var.

Kayseri Eğitim Araştırma bünyesindeki ANATEM’i, çok daha donanımlı, çok daha geniş kadrosu olan bir bağımsız hastaneye dönüştürülmeli.

Burada tedavi gören bağımlıları hayata döndürecek çalışmalar yapılmalı.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.