Hava Durumu

İşte dağ yöresinin en büyük sorunu! Doğancı Barajı Tüneli'nden müjdeli haber

Yazının Giriş Tarihi: 15.05.2024 11:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 11:41

Bursa'nın oksijen kaynaklarından Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık ilçelerinde başta turizm olmak üzere hayvancılık ve tarım odaklı yatırımların hız kazanması gerektiğini her köşe yazımda açıkça ifade etmiştim.

4 dağ ilçesinin yeni seçilen Belediye Başkanlarından da bu yatımları bir tık daha ileriye götüreceklerinden eminim.

Geçmiş dönemlerdeki Belediye Başkanları 4 dağ ilçemizde turizme yönelik güzel yatırımlara imza attılar.

Bu konuda geri dönüşlerinin de güzel olduğunu ve yöreye ne kadar değer kattığını da gördük.

Yeterli mi? Tabi ki hayır!

Turizme yönelik ufak dokunuşların yöreye ne kadar değer kattığı kuşkusuz...  Bunun akıllı mimari yapıya uygun yapılarla projelerle desteklenmesini kesinle önemsiyoruz.

Tarım ve hayvancılık konusu olmazsa olmaz...

Bu açıdan bakıldığında geçtiğimiz dönemlerde de ve bugünde henüz bir somut adım atılmış değil.

Yani bunun içinde teşviklerle desteklenerek gerek kamu kanadıyla, gerekse özel sektör işbirliği bu projede hayata geçirilmesi gerekiyor.

Yatırım yapılmadığı takdirde dağ ilçelerinde 10 yıla kalmaz hayvancılığın tamamen biteceğini açıkça ifade etmek isterim.

Şimdi gelelim asıl meseleye!

Dağ yöresinin en büyük sorununa!

Bursa-Keles karayolu, Doğancı Barajı ve Çaybaşı Mahallesi'nde yol genişletme ve asfaltlama çalışmalarının geçtiğimiz yıllarda bazı bölgelerinde başlanarak bitirildi. Yine Çaybaşı Mahallesi'nin alt kısmında 2023 yılında başlatılan yol inşaatının bir bölümü asfaltlanarak tamamlanmıştı. 2 etabı olan bin 300 kilometresinin ise Çaybaşı Mahallesi Keles arasının önümüzdeki günlerde yeniden başlanacağı bilgisini yetkilileri arayarak bizzat aldığımı belirtmek isterim.

Gelelim Doğancı Barajı Tüneli’ne ve o sevindiren gelişmeye...

Bursa'nın Orhaneli ilçesini kent merkezine bağlayan ve ulaşım süresini 15 dakikadan 3 dakikaya indirmesi beklenen 2 bin 36 metrelik Doğancı Barajı Tüneli, Kütahya ve Balıkesir aksında Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan ilçelerini Bursa'ya bağlayan Doğancı Barajı Tüneli, 2 bin 36 metre uzunluğunda...

Devreye alınmasıyla birlikte yukarıda belirttiğim 3 dağ ilçerine ulaşım 15 dakikadan 3 dakikaya ineceğini belirten Bursa Milletvekili ve geçmiş dönem Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamıştı.

Sevindiren haber ise tünelin elektrik, elektromekanik, diğer kontrol sistemlerinin ihaleye çıkması oldu.

İhale ilanı, Türkiye'nin İlan Portalı olan ilan.gov.tr'den yayımlandı.

Doğancı Barajı Tüneli'nin  2024 yılından açılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Dağ yöremizin en büyük sorunlarında biri olan ve hatta bana göre yöreye yatırım yapılması konusunda en önemsediğim olmazsa olmazı yol sorunu...

Dağ yöremizden sayısız hemşehrimden mesaj aldım.

İşte o mesajlardan çoğu; "Artık yeter!", "Daha ne kadar kaza yaşanacak?", "Kaç can kaybedeceğiz?" yönündeki isyankâr sözlerdi.

Umarım yetkililer, dağ yöresinin yıllardır süren bu çilesini 2024 yılında tamamen bitirir ve yörenin en önemli sorununu böylece çözüme kavuşturmuş olur.

Şimdilik esen kalın…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.