Hava Durumu

Bursa Yıldırım'da 'İslamofobi' konuşuldu

Bursa'da Yıldırım Belediyesi, gençlerin akademik anlamda gelişimine katkı sağlamak amacıyla ilçedeki okullarda nitelikli eğitimlere devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2022 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2022 15:43
https://www.igfhaber.com
kapak resmi

BURSA (İGFA) -  Yıldırım Belediyesi, Değirmen Gençlik Hareketi ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Kritik ve Analitik Düşünme Topluluğu ve Sosyal Çalışmalar Topluluğu iş birliği ile ‘Türkiye’de İslamofobi’ konulu bir konferans düzenledi.

BTÜ Yıldırım Bayezid Yerleşkesinde gerçekleşen konferansın konuğu Türk-Alman Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Enes Bayraklı oldu.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, gençlerin nitelikli eğitim programlarına katılımını önemsediğini söyledi. Başkan Yılmaz, Yıldırım’da sosyal belediyecilik anlamında önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yeni bir medeniyeti inşa etmek için öncelikle mevcut durumu güzel bir şekilde idrak etmek gerekiyor. Hem kendi bölgemizdeki yaşananların dününü, bugününü, yarınını hem de dünya ölçeğindeki yaşanan mevcut durumu doğru okumalıyız” dedi.

Uzun süreden beri Türkiye ve Avrupa'da İslamofobi meselesi üzerine çalıştıklarını ifade eden Doç. Dr. Enes Bayraklı uzun çalışmalar sonucu bu alana dair önemli bir raporu çıkardıklarını belirtti.

İslam düşmanlığı ya da Müslümanlık karşıtı ırkçılık olarak adlandırılan İslamofobi’nin sadece Batı toplumlarına ait bir mesele olmadığını dile getiren Doç. Dr. Bayraklı, bu problemin Müslüman toplumlarda da görüldüğünü dile getirdi. Hatta Müslüman toplumlarda daha radikal İslamofobik eğilimlerle karşılaşıldığını aktaran Doç. Dr. Bayraklı Pakistan, Malezya, Mısır gibi Müslüman toplumlarda da bu kavramın kökenlerinin bulunduğunu ifade etti.

Program sonunda Doç. Dr. Bayraklı katılımcılara ‘Türkiye’de İslamofabi’ kitabını imzaladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.