Hava Durumu
Haber Giriş: 2021-10-13 17:38:00

İsrail'e mektuplu teknolojik boykot çağrısı

Google ve Amazon çalışanları, İsrail ordusunun teknolojilerini desteklemediklerine dair bir mektup yayınlayarak İsrail'i boykot çağrısında bulundu.

İsrail'in Filistinlilere karşı baskı ve zulmüne karşı çıkanlar arasına dev teknoloji şirketlerinin çalışanları da eklendi. Nimbus Projesi olarak adlandırılan proje ile İsrail ordusuna ve hükümetine destek olunduğunu hatırlatan Google ve Amazon çalışanları, duruma tepki gösterdi. Tepkilerini mektupla ifade eden çalışanlar, Nimbus projesi ile Google ve Amazon'un İsrail ordusuna ve hükümetine tehlikeli teknolojiler sattığını öne sürdü.

Yaklaşık 400 kişinin imzaladığı mektupta çalışanlar, Amazon ve Google yöneticilerini, Nimbus Projesi’nden çekilmeye ve İsrail ordusuyla tüm bağları kesmeye çağırdı.

İsrail ordusu ve hükümeti için bulut hizmetleri sağlamak için Google ve Amazon ile imzalanan 1,2 milyar dolarlık anlaşma olan Nimbus Projesi, Filistinlilerin daha fazla izlenmesine ve yasa dışı veri toplanmasına izin verdiği gibi, İsrail’in Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerinin genişlemesini de kolaylaştırıyor.

Kaynak: www.igfhaber.com