igf2
İGF1
Nuh Kırca

Nuh Kırca

Ordu kabuğunu kırıyor

Karadeniz’de Samsun ile Trabzon arasına sıkışıp kalan Ordu kabuğunu kırmaya başladı.

Denize dolgu yapılarak inşa edilen Ordu Giresun Havalimanı ile ulaşım konusunda önemli bir ivme kazanan Ordu’ya nefes aldıracak proje ise Karadeniz- Akdeniz Otoyolu.

Karadeniz-Akdeniz Otoyolu Projesi kapsamında; Ordu, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay hattında toplam uzunluğu 818 kilometre olan yol projesinde çalışmalar yürütülüyor.

 Sona gelinen ve 50 ilin faydalanacağı 818 kilometrelik yol, Karadeniz’den Akdeniz’e ulaşımı 6 saate indirecek.

Yüzde 90’ı tamamlanan Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun geriye kalan yüzde 10’luk kısmındaki çalışmanın 2021 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak, toplam bedeli yaklaşık 1,5 milyar TL olan ve 50 ili dolaylı şekilde ilgilendiren proje sayesinde, Karadeniz’in kapıları İç Anadolu ve Akdeniz’e açılacak.

Ordu’dan, Akdeniz Bölgesi’ndeki illere kadar ulaşımı kolaylaştıracak olan proje, Rusya, Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelere Ordu üzerinden yapılacak ithalat ve ihracatta önemli rol üstlenecek.

Karadeniz –Akdeniz Otoyolu ile Sivas, Kayseri deniz ile buluşacak.

Turizm, ticaret gelişecek.

Kayseri’de üretilen sanayi ürünleri Ordu’dan deniz yoluyla yeni pazarlara ulaşacak.

Hava yolu, deniz ulaşımı ve Karadeniz Akdeniz Otoyolu ile kabuğunu kıracak olan Ordu sadece lojistik üst haline dönüşmenin yanında doğal güzelliğiyle de turizm merkezi olmaya aday olacak.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar