igf2
İGF1
Serkan Urgancı

Serkan Urgancı

Öpülmedik yerimiz kalmadı

Yazıma hemen küçük bir istatistik ile başlayayım.
Türkiye'de domaini alınmış yaklaşık 80 bin internet haber sitesi var. İrili ufaklı bu haber sitelerinin yaklaşık 7-8 bin kadarı günlük olarak güncelleniyor, yani aktif çalışıyor. Bu 7-8 bin aktif internet sitesinin ise 3 bin kadarı vergiye tabi ve SGK'lı ek istihdam sağlıyor. İGF olarak, bu 3 bin aktif internet haber sitesini bir araya getirerek güç birliği yapma prensibiyle yola çıktık.
Kimimiz günlük 3 bin, kimimiz 200 bin günlük tekil ziyaretçiyle aynı gemide yolculuk ediyoruz. Dijital yayıncılık gerçeğini gören hepimiz için hedef, yerel okurlarımıza doğru bilgiyi en kısa zamanda ulaştırmak.

Ve yine hepimiz çıktığımız yolun bu kadar zorlu olacağını bilmiyorduk. Virüs, FTP, hosting, domain, plugin, HTML derken kendimizi hiç bilmediğimiz bir cenderenin içinde bulduk. Habercilik zaten yeterince zorken bir de dijital dünyanın jargonlarıyla boğuşmaya başladık. Zaten güç bela 3 kuruş kazanabiliyorken, yok hosting, yok tema derken dünyanın parasını harcadık ve hala daha harcıyoruz. Yazılımcılar, kodlamacılar, hackerlar gibi hiç tanımadığımız ve çoğu da profesyonal olmayan kişilere güvenmek zorunda kaldık. Bunun bedelini de çok ağır ödedik. Kaba tabirle, "Öpülmedik yerimiz kalmadı"

Biz tüm bu zorluklar içinde boğuşurken de devletimiz maalesef bizi gazeteci yerine koymadı. Yürütme bizi gazeteci saymazken yasama gözümüzün yaşına bakmadı. Ama bugün tüm bu zorluklara rağmen kararlılıkla mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz.     

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda aslında meslek örgütü olarak yapmamız gerekenler çok net;

  • İnternet yasasının adil bir şekilde çıkması için mücadele edeceğiz
  • Birliktelikten doğan gücümüzü HABER HAVUZU, REKLAM SİSTEMİ ve İGF TV ile gelire çevireceğiz
  • Hosting, VPS gibi barındırma hizmetlerini federasyon güvencesi altında alacağız
  • Güncel tema ihtiyaçlarımızı Federasyonun sağladığı güvenli ve uygun fiyatlı temalarla karşılayacağız.

Ve hepsinden önemlisi, bir arada ve dimdik duracağız.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar