igf2
İGF1
Osman Koca

Osman Koca

Neler oluyor hayatta ?

  ÜNİVERSİTE DE NELER OLUYOR?

    Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk, Gençliğe Hitabesi’nde  “Ey Türk Gençliği “ diyerek seslenmiş ve geleceği onlara emanet etmiş. Yani gençlerin, ulusun geleceği için ne kadar önemli olduğu üstüne basa basa vurgulanmış.

  Peki bu gençliği yetiştirenler kimler?  Eğitimciler…

    Eğitimcilerin başı kim ? Rektör…

   Evet Allah’ın Aslanı Hazreti Ali’nin de önemli bir sözü var. Ne diyor  ?

 “ Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” diyor. Ve eğitimcinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

   Eğitici bu kadar önemli ise, eğitimin başı olan insan daha da önemli olmalı.

     Balık baştan kokarsa,  vay halimize !

  Gelelim sadete... Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ne… Hemen yazımızın başlığında da vurguladık, “neler oluyor hayatta, neler oluyor üniversite de? ” diye.

      Neler olmuyor ki! Bakın neler oluyor?

   Rektör daha göreve geldiğinin ilk ayında üniversite tabiri caizse  “ cadı kazanı “ gibi  kaynamaya başladı.

     İlk icraatı Cumhurbaşkanı tarafından görevi kötüye kullanmaktan, görevden alınan Mazhar Bağlı’ya devir teslim töreni yaptı. Makam da plaket verip, plaket alınca, ortalık karıştı. Sanki inat yapar gibi bir de sosyal medya da paylaşıldı.

   “Görevden alınmış bir rektöre tören yapılır mı ? diye, üniversite de bir kesim ayaklandı. Tabi,” bana  dokunmayan yılan bin yaşasın “ zihniyetinde olanlar  deyim yerinde ise “gıkını” çıkartmadı.  Sessiz kaldı. Korkuları koltukları oldu.

  Sonrasın da hoca kendi kadrosunu kurmaya başladı ki yavaş yavaş başka çatlak sesler gelmeye başladı. Haketti, haketmedi tartışmasına girmeden, onları daha sonra yazacağız. "Bana değmeyen yılan bin yaşasın” diye düşünenler bu kez rahatsızlandı. Fısıltı daha da çoğaldı.

   Hemen sonra “lojman krizi  hortladı.”Öncesinde hocanın karşısına Rektör adayı, aynı zamanda AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Abdulkadir hoca ve iki öğretim görevlisi lojmandan çıkartıldı. Bu olaylar yaşanırken, değerli Rektörümüz (!) kendisine ikamet arıyordu ki, villa kiraladı. Öğretim görevlilerini lojmandan attığı gün kendisi villaya yerleşti.

 Bunun da nasılı, niçini var. İlerleyen günler de yazacağız, ama  kısaca sizi tekrar bilgilendirelim. Rektör villayı kendine göre yeniden düzenledi. Bir miktar para daha harcadı. Rakamı bilmiyoruz, ama  yaklaşık 5 milyar civarında bir kira bedeli ile villaya yerleşti. Şu an da da oturuyor. Lojman da da hedefine ulaştı. Polis zoruyla da olsa öğretim görevlilerini attı.

   Ha bu arada villa lojman mı gösterildi. Yoksa kirasını hocam  cebinden mi ödüyor bilmiyoruz.! Şimdi günahını almayalım. Koskoca Rektör, devlete ödettirecek değil ya! Elbet kendisi ödüyordu! Sonuçta  aksi olsa üniversitenin senatosu var. Kocaman, kocaman dekanlar, sessiz kalmaz karşı çıkarlar. Yanlışa izin vermezler.

    Hoca “ devlet malı deniz yemeyen…..” zihniyetinde değil. Biz öyle biliyoruz (!)  Yok canım aklınıza başka bir şey gelmesin (!)

 Hocam tasarrufa önem veriyor. İsraf olmasın diye üniversitenin kapılarını 1 TL ye satılan “Kent Haber Gazetesi’ne” dahi kapattı.İsrafa müsaade etmez (!) Ayrımcılığı da zaten hiç sevmez (!) Lafa gelince gazete ve gazetecilerin önemi büyük. Onlar demokrasinin en büyük savunucuları. Artık bunu ağzında  sakız eden samimiyetsizlere  inanmıyoruz. Hocam onlar dan değil (!) Demokrasinin, basın özgürlüğünün en büyük savunucusu (!) Sansüre karşı, asla sansüre izin vermez (!) Hak yemez yedirtmez.

  Kocaman Rektör.

  Küçük şeylerle uğraşmaz. Uğraşanlara da izin vermez (!)  Hocam dan habersiz üniversite de kuş uçamaz (!)

    Mesela; 12 Ocak ta sınav yapılacak. Ve eleman alımı var. Hakkı ile kim kazanıp girecek bende merak ediyorum…

 Ortalıkta dedikodular dolaşıyor. Ama dedim ya hoca buna müsaade etmez. Yok inanmam  (!)

  Senaryo ya bakın!

   Kişiye özel ilan yapılmış. Yine söylüyorum İnanmam  (!)

 Mehmet hocam selamlar… Haseki’den de selam var… Üzerimizde kalmasın .Herhalde  istifa ettiniz  Ama yine de selamlar.

     İşte ilan !

  Turizm işletmeciliği bölümü lisans mezunu olup, aynı alanda tezli lisans yapmış olmak, belgelendirmek kaydıyla, yüksek öğretim kurumlarında lisans mezuniyeti sonrası  en az iki yıl çalışma deneyimine sahip olmak.

    Evet alınacak elaman bu vasıflara sahip olmalı. Kim ki acaba  bu şanslı ?

  Güya  H.N.G isimli bir kızcağızı  tarif ediyorlarmış ! 13 Ocak ta göreceğiz. Kimsenin günahını almayalım. Ama varsa da “fincancı katırlarını ürkütelim.” Zannettmem, koskoca Rektör bu işlere girer mi ?  Girmez, yahu dedik ya hoca Nevşehir Kent  Haber Gazetesi’ni  israf oluyor”! diye üniversiteye sokmayan insan.

    Yok canım aklınıza onu da getirmeyin. Bunları yazıyoruz diye gazeteyi kesmiş üniversiteye almıyor olamaz. Bunlar küçük insan işi. Sonra çıkıp öğrencilere hak hukuk, özgürlük geleceğin gençleri sizsiniz,  bu millet sizden çok şey bekliyor. Gelecek sizlere emanet sözlerini nasıl söyleyecek, nasıl nutuk atacaksınız ? Bunları nasıl anlatacaksınız? Bunu yapan insanın yetiştirdiği gençlikte kendisi gibi olur. Bunun da vatana millete bir hayrı olmaz. O gençlikten bir şey beklemeyin.

      Hoca, kul hakkı yer mi hiç (!)  Yoksa  arkasından iş çevirenler mi var ?

  İyimseriz ama neler oluyor hayatta, neler, üniversite de neler oluyor gülüm. Yazmaya devam edeceğiz.

   Değil bir gazetemizi, 40 tane gazeteyi sokmasalar da yazmaya devam edeceğiz. Üniversite yakınında ki bayiiler de ve yeşil vadi de ücretsiz gazete dağıttıracağız.  Kafalar kuma gömülünce popolar açıkta kalıyor. Haberiniz olsun.

     Sayın Cumhurbaşkanımız sürekli söylüyor, Peygamber Efendimiz 'in şu sözünü;  “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır…”  Sayın Cumhurbaşkanı ve YÖK’ün de bütün olup bitenlerden haberi olması gerekli. Sonuç itibarıyla Türkiye’nin en önemli , en büyük iki kurumunu temsilen şehir de üniversitenin başında bulunuyorsunuz  hocam ! selamlar…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar