igf2
İGF1
Ersen Küçük

Ersen Küçük

Muhteşem şehir Trabzon

5000 yıllık tarihi geçmişiyle, Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan, Fatih Sultan Mehmet’in Fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in Valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün üç kez ziyaret ettiği şehir olmasının yanında doğu ile batıyı birleştiren Trabzon geçmişle geleceğe adeta ışık tutuyor.

Dünya’nın doğusu ile batısı arasında asırlardan beri bir köprü olan İpek Yolu Trabzon güzergâhından geçerek Karadeniz ve Doğu Anadolu’yu Kafkasya ve Kuzey İran’a bağladığı gibi, Uzakdoğu’dan gelen ticaret yolunu Trabzon Limanı vasıtasıyla İstanbul’a veya Tuna üzerinden Orta Avrupa’ya bağlamaktaydı. Başka bir ifadeyle, Trabzon Limanı, Doğu Anadolu ve Kuzey İran’la olan tabii bağlantısının yanı sıra, dönemsel olarak Orta Avrupa, Kafkasya, Hazar bölgesi ve Afganistan-Pakistan coğrafyası ile irtibatlı olmuştur. Günümüzde ise Petrol ve doğalgazı bünyesinde barındıran Kafkasya ve Orta Asya'ya yakınlığı ile dikkat çeken Trabzon Limanı ticari açıdan öte siyasi ve stratejik bir önem kazandırmıştır.

Trabzon, konumu itibariyle tarihin bütün evrelerinde tüm dünyanın ilgisini çekmiş ender kentlerden biridir. Coğrafi önemi ve tam bir geçiş noktasında bulunması nedeniyle Trabzon; tarihi boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.  Ticari ve idari merkez olarak Trabzon'da yüzyılların ötesinden bu yana kurulu bulunan eğitim -kültür -ticaret merkezlerinin varlığı kentin etrafıyla birlikte canlı ve süregelen bir kültürel birikime sahip olmasını sağlamıştır. Dolayısıyla Trabzon kültür varlıkları bakımından zengin bir şehirdir. Günümüzde bu kültür varlıkları yerli ve yabancı birçok turistin uğrak yerleri arasındadır.

Trabzon’un bir liman kenti oluşu, içinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri, kara-hava ulaşımının gelişmesiyle birlikte Trabzon bölgenin turizm anlamında olmazsa olmazı konumundadır. Sadece tarihi ve doğal mirası için değil, Trabzon folkloruyla, yaşam tarzıyla ve kültürel birikimiyle turistleri etkileyen bir ilimizdir. Sadece Uzungöl ve Sümela Manastırı, Ayasofya Camii gibi tarihi ve doğal zenginliklerimiz değil kemençemizin sesi, kuymağımızın lezzeti, kayganamızın kokusu, hamsinin eşsiz lezzeti, Akçaabat Köftesi de eşsiz bir şölen  sunmaktadır.

Tüm bu özellikleri ihtiva eden Trabzon bölgenin güçlü yerel medya ağına da sahiptir. Öyle ki kentte bir asrı aşkın süredir devam eden basın faaliyetleriyle ilk kez Türkiye’de İstanbul dışında Anadolu’da kurulan ilk matbaanın, 1865 yılında Trabzon Vilayet binasında faaliyete geçmiş olması bu tezi kanıtlar vaziyette. Trabzon Gazeteciler cemiyeti olarak geçmişimizden aldığımız güçle, temsil ettiğimiz 12 yerel ve bölgesel gazete, 7 yerel, bölgesel ve ulusal TV, 8 internet sitesi,6 yaygın ajans ile yasama, yürütme ve yargının yanında 4. kuvvet olma etkisini günümüzde de sürdürüyoruz.

Bu güçten aldığımız inançla tüm dünyada yaşanan teknolojik değişime ayak uydurmaya çalışıyoruz. Haberciliğin tıpkı yaşam gibi ‘çevrimiçi’ hale geldiği bir zamanda devreye giren İnternet Gazetecileri Federasyonu’na üstlendikleri bu görevde başarılar dilerken bilfiil destek olacağımızı da ifade etmek istiyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar