igf2
İGF1
İbrahim Gökdemir

İbrahim Gökdemir

5 bin yıllık kültür cenneti Ankara

Anadolu toprakları tarih boyunca farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Medeniyetler Beşiği olarak adlandırılan Anadolu, konumlandığı coğrafyanın önemli ticaret yolları üzerinde yer alması sebebiyle pek çok kültürün birbirinden etkilenmesine yol açmıştır.

İşte tam bu noktada Avrupa, Asya ve Afrika arasında ki yolların buluşma, kültürlerin kavuşma ve harman olma meydanı Ankara ön plana çıkmaktadır.

5 bin yıllık kültür cenneti Ankara, hattiler, Hititler, frigler, Lidyalılar, persler, Makedonyalılar, Galatlılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır.  

1.Dünya savaşında Osmanlı imparatorluğunun yenilmesiyle başlayan kurtuluş savaşının merkezi Ankara, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumuhriyeti Devletinin Başkenti olmuştur.  

Ankara, 5 bin yıllık insanlık macerasına tanık olmuş bir başkenttir. Ankara’da geçmiş ve günümüz arasında köprü olan binlerce yıla rağmen günümüze kadar kalabilmiş, Roma hamamı, julian stunu, Augustus tapınağı, Ankara kalesi, Roma tiyatrosu, Polatlı yassı höyük ve Gordion pülümüsleri gibi kapalı ve açık hava müzeleri tarihin günümüze yansımalarıdır.  

Ankara’da dünyanın sayılı müzeleri arasında bulunan Anadolu Medeniyetler müzesi Anadolu’da yaşamış tüm medeniyetlerden eserler,

Etnoğrafya müzesinde Türk yaşayışı ve sanatının Selçuklu devrinden günümüze kadar devam eden örneklerine şahit olabiliriz.

Birbirine bitişik Hacı bayram camii ve Augustus tapınağı dinlerin kardeşliğini simgeleyen önemli eserler olarak karşımıza çıkar.

Ankara tarihi camilerle de günümüzde öne çıkan Anadolu şehirlerimizdendir. Tacettin camii, Karacabey camii, Aslanhane camii, Ahi Evlan camii, Kocatepe camii bunlardan bir kaçıdır.

Tarihi Ankara evleri’de eski ankara yaşantısını yaşatmaktadır. Beypazarı, Ayaş, Güdül ve hamamönünde Ankara evlerinin en seçkin örnekleri görülmektedir.

Ankara, Tarihi ipek yolu üzerinde ki en önemli duraklardan biridir. Dönemin hanları, kervansarayları imparatorluğun bir ucundan diğer ucuna uzanan yollarda güvenli ulaşımı ve seyahat kolaylığının göstergelerindendir. Suluhan, kurşunlu han, çengel han, pirinç han, dönemin mimari kültürünü yansıtan önemli eserlerdir.

Karacabey,  Eynebey ve Şengül hamamları da 15. Yüzyıl eserleridir.

Ankara demek, Anadolu demektir. Anadolu’da bütün insanlığın  tarih ve kültür değerlerine sahip çıkması gereken bir coğrafyadır.

 

 

İbrahim Gökdemir

Redaktör Haber Dergisi Sorumlu Yazıişleri Müdürü

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar