Hava Durumu

Eskişehir Büyükşehir'den çevre denetimi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, 2022 yılında sağlıklı bir çevre için hizmet verdi.

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2022 18:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 18:30
https://www.igfhaber.com
Eskişehir Büyükşehir'den çevre denetimi

ESKİŞEHİR (İGFA) - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, 2022 yılında sağlıklı bir çevre ve halk sağlığının korunmasına yönelik çalışmaları başta olmak üzere birçok konuda Eskişehirlilere hizmet vermeye devam etti.

Veterinerlik hizmetleri kapsamında yoğun bir çalışma yapan ekipler, hayvan pazarındaki iş ve işlemleri de yürüterek, hasta hayvanların pazara girişini engelledi ve satışını önledi. 2022 yılında hayvan pazarı ve kurban pazarına kontrol edilmiş 37 bin 424 adet büyükbaş ve küçükbaş hayvanın giriş yapması sağlandı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan Porsuk çayı, yan kolları, ana caddeler ve 12 ilçe merkezi ve kırsal ilçelerde, Entegre Vektör Mücadele hizmetleri kapsamında sivrisinek, karasinek, kemirgen, kene gibi insan sağlığını tehdit eden vektörlerle mücadele edildi. Biyosidal ürün uygulamaları ile öncelikli olarak sorunu kaynağında çözme politikası ile hareket eden ekipler, 2022 yılı ilaçlama sezonunda 5 araç, 11 personel ile biyolojik larvasit, uçkun ve rezidüel ilaçlama gerçekleştirdi. Ekipler ayrıca insan sağlığını tehdit eden bakteri ve virüslere karşı kapalı alan ve belediyeye ait araçlarda dezenfeksiyon çalışmalarını da devam ettirdi.

Diğer veterinerlik hizmetleri hakkında da bilgi veren yetkililer, “Sahipsiz yük, binek ve faytona koşulan atların kayıt altına alınması, sahipli veya sahipsiz bu tür başıboş hayvan şikayetleri değerlendirilerek ve gerektiğinde bakım, tedavi, rehabilitasyon ve sahiplendirme ve kayıt altına alma işlemlerini gerçekleştirdik. 2022 yılında sahipsiz 138 at ve eşeğe müdahale edilirken, sağlık sorunu olanlara klinik veterinerlik hizmeti sağlandı ve kayıt altına alma çalışmaları sonrasında 7 at ve eşek sahiplendirildi. Ayrıca güvercin, karga gibi yabani olmayan kuşlarda hasta veya yaralı durumda bulunanların tedavisi yapılarak doğal yaşam ortamına salınması da yapıldı. 2022 yılında şikayet değerlendirilip 630 kuş tedavileri yapılarak doğal yaşama bırakıldı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Veteriner Merkez Şube Müdürlüğümüz tarafından sokak hayvanları için alınan 2750 kg kuru mama Eskişehir Kent Konseyi ile yürütülen ortak çalışmalar sonucu dağıtıldı. Öte yandan tehlike arz eden yasaklı köpekler, sahipli kedi ve köpeklerin kayıt altına alınması konusunda duyuru araçları ile bilgilendirme ve farkındalık çalışması yürütüldü.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.