Hava Durumu

Dokuz Eylül Teknoparkı'na ek alan tahsisi

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı’nın (DEPARK) Tınaztepe Yerleşkesi’nde yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesine (TGB-1) Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla ek alan tahsis edildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2022 09:06
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2022 09:06
https://www.igfhaber.com
Dokuz Eylül Teknoparkı'na ek alan tahsisi

İZMİR (İGFA) - Türkiye’de yüksek teknoloji üretiminin ve teknolojik girişimciliğin öncü teknoparkı Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoparkı’nda (DEPARK) gerçekleştirilecek yeni yatırımların önü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla açıldı.

10 Haziran 2022 tarihli T.C. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi içinde 17 bin 370 metrekarelik alanda yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgesine (TGB-1), 10 bin 261 metrekare daha eklenerek 27 bin 631 metrekareye yükseltildi.

Tınaztepe Yerleşkesi TGB-1 alanında yer alan ‘Alfa’ ve ‘Beta’ binalarının yanına ‘Gama’yı eklemeye hazırlanan Dokuz Eylül Üniversitesi, söz konusu kararla, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını artıracak ve kentteki girişimcilik ekosisteminin daha da büyümesine katkı sağlayacak.  Birçok teknoloji girişimcisine ev sahipliği yapan DEPARK, TGB-1 alanın genişlemesiyle yeni araştırmacılara da istihdam sağlayacak. Bilim ve teknoloji ekosistemini destekleyecek ek alanlarla birlikte şehrin sanayisine ve teknolojik altyapısına DEPARK’ın çalışmalarıyla güç katılacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ülkemizin ‘milli teknoloji hamlesi’ vizyonuna bilimsel çalışmalarıyla destek verdiğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararla Araştırma Üniversitemizin DEPARK’a yönelik ek alan başvurusu kabul edildi. Muhterem Cumhurbaşkanımıza üniversitemize verdikleri sonsuz destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın, ‘Hizmet kalitemizi, teknoloji geliştirme ve üretme kabiliyetimizle birleştirdiğimizde küresel sağlık pazarından alacağımız pay katlanarak yükselecektir’ açıklamasının önemini ve bizim düşen sorumlulukları biliyoruz. Türkiye’nin ilk sağlık ihtisas teknoparkı olan DEPARK, sağlık alanındaki projeleri ve hayata geçirdiği işbirlikleriyle yerli ve milli teknolojileri desteklemeyi sürdürüyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.