Hava Durumu

Dev Gençlik Orkestrası'ndan muhteşem konser

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Gönüllü Hizmet Vakfı’nın başlattığı, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan bin150 öğrenciyi enstrümanla tanıştıran “Bin enstrüman bin umut” projesi hedefine ulaştı. 750 kişilik “Gençlik Orkestrası”, Bahçelievler Şehit Mustafa Özel Spor Kompleksi’nde ilk konserini gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2022 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2022 12:32
https://www.igfhaber.com
Dev Gençlik Orkestrası'ndan muhteşem konser

İSTANBUL (İGFA) - Öğrencilerin sadece eğitim hayatlarında değil, sosyal hayatlarında da başarıyı sağlayabilmeleri için Gönüllü Hizmet Vakfı 2019 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol gereği çocukları gitar, keman ve diğer müzik aletleriyle buluşturan önemli bir projeye imza attı: “Bin enstrüman bin umut.” Hayatlarında ilk kez bir enstrüman kullanacak ya da maddi yetersizlikler nedeniyle enstrüman alamayan öğrencilerle temas eden proje, amacına ulaştı. Pandemi nedeniyle ertelenen ilk konser 10 Haziran Cuma günü saat 14.00’de Bahçelievler Şehit Mustafa Özel Spor Kompleksi’nde 750 kişilik “Gençlik Orkestrası” adıyla gerçekleşti. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın ve Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı İnal Aydınoğlu’nun hazır bulunduğu konsere yüksek oranda katılım sağlandı.

Proje kapsamında bakanlığın İstanbul’da tespit ettiği 30’u aşkın ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 1150 öğrenciye, 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda 700 keman, 300 gitar ve 150 farklı müzik aleti teslim edildi. Projenin öncüsü Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı İnal Aydınoğlu, “Çok heyecan duyduğumuz bu projeye, 2019-2020 eğitim döneminde bin enstrümanla başladık. Projemiz başarılı yürüyünce sayıyı 1150’ye çıkardık. Amacımız 2020 yılında öğrencilerimizle ilk konserimizi vermekti. Ancak tüm dünyanın beklemediği pandemi nedeniyle ilk konserimizi 10 Haziran Cuma günü Milli Eğitim Bakanlığı’ndan protokolün katılımıyla gerçekleştirdik. Bu müzik aletlerinin öğrencilerle buluşması için Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul’da 30’u aşkın okul belirledi. Biz bu okullarda okuyan öğrencilere keman, gitar ve az miktarda da farklı müzik aletleri hediye ettik. Şimdi onlar ilk konserlerinde, ulusal ve uluslararası olmak üzere 12 şarkıyı icra edecekler. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur’ sözünden yola çıkarak çocuklarımızı müzik aletleriyle tanıştırmak ve onların bugün bu müzik aletlerini çalan sanatçılara dönüşmeleri muazzam bir mutluluk. Önümüzdeki eğitim döneminde öğrenci sayımızı 3 bine çıkarmayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.