Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan '12. Kalkınma Planı' genelgesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete'de yayımlanan 12. Kalkınma Planı Genelgesi ile Türkiye'nin küresel bir güç merkezi olması yolunda atılacak adımların stratejik çerçevesini oluşturacak 2053 vizyonunu sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla daha da ileriye taşıyacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2022 13:06
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2022 13:06
https://www.igfhaber.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan '12. Kalkınma Planı' genelgesi

ANKARA (İGFA)  - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmî Gazete’de "12. Kalkınma Planı" hazırlıklarına ilişkin bir genelge yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmî Gazete'de yer alan genelgede, iktisadi, sosyal ve çevresel başta olmak üzere kalkınmanın tüm boyutlarını içeren uzun vadeli politikaların, ülkenin potansiyelini harekete geçiren, bu sayede sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefinin gerçekleştirilmesini sağlayan bütüncül bir anlayışla oluşturulduğunu ve uygulamaya konulduğunu bildirdi.

Ülkenin küresel bir güç merkezi olması yolunda atılacak adımların stratejik çerçevesini oluşturacak 2053 vizyonu doğrultusunda, uzun vadeli hedefleri sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla daha da ileriye taşıyacak "On İkinci Kalkınma Planı"nın 2024-2028 dönemini kapsayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kalkınma Planı süresince oluşturulacak stratejiler ve hayata geçirilecek uygulamalarla refahın artırılması ve daha adil bir biçimde paylaşılması sağlanacak, ekonomik ve sosyal kalkınma adımlarına devam edilecek, küresel düzeyde süregelen ekonomik, sosyal, jeopolitik ve siyasi dengesizliklerin oluşturduğu tehditlerin bertaraf edilmesi için öncelikler belirlenecektir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genelgede, kalkınma hedeflerinin hayata geçirilebilmesi için plan hazırlıklarının en üst seviyede yürütülen katılımcı bir anlayışla ele alınmasının önem arz ettiğine dikkati çekti.

Erdoğan, bu kapsamında Strateji ve Bütçe Başkanlığı koordinasyonunda yürütülecek 12. Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları ile oluşturulacak özel ihtisas komisyonları ve çalışma gruplarına tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek, katkı ve yardım sağlanmasını istedi.

Söz konusu planın detayına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.