Hava Durumu

Bursa Siyah İnciri'ni dünya tanıyacak

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile başlatılan ve yaklaşık 3 ay süren Bursa Siyahı İncirinin Bilinirliğinin Çeşitli Coğrafyalarda Artırılması Ur-Ge projesinin ‘’Hedef Pazarlarda Yerinde Pazar Araştırması’’ konulu danışmanlık faaliyetinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2022 10:47
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2022 10:47
https://www.igfhaber.com
Bursa Siyah İnciri'ni dünya tanıyacak

BURSA (İGFA) - Online olarak gerçekleştirilen toplantıya Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Prof. Dr. Senih Yazgan, proje danışmanı Akdan Danışmanlık firması temsilcisi, danışman Nilüfer Arıak’ın yanı sıra Ur-Ge Küme Projesi’nde yer alan firmaların temsilcileri katıldı.

Yaklaşık 3 aylık danışmanlık faaliyeti kapsamında kümedeki firmalara, ihtiyaç analizlerinde belirlenmiş hedef ülke pazarlarında araştırmanın nasıl yapılacağı konusunda bilgiler verildi. Dış ticarette sosyal medya kullanımı, pazar araştırmasında incelenmesi ve dikkat edilmesi gereken platformlar ile pazar bilgileri hakkında bilgilerin paylaşıldığı Ur-Ge projesi kapsamındaki danışmanlık faaliyetinde ayrıca sektörün küresel pazarda rekabet güçlerini artırmaları için izlemeleri gereken stratejiler de masaya yatırıldı.

Bursa’nın birçok ürünüyle dünya ticaretinde söz sahibi olabilecek bir şehir olduğunu vurgulayan UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Birlik olarak sadece kaliteli ürün üretme ve ihraç etme hedefiyle sınırlı kalmadıklarını aynı zamanda Birliğin portföyünde yer alan ürünlerin sosyal medyada tanıtılması için de birçok çalışmayı yürüttüklerini ifade etti.  Bursa’yla özdeşleşmiş siyah incirin dış ticaretteki pazar payını daha da artırmak istediklerini söyleyen Başkan Yazgan, Mart ayında başlayan “Hedef Pazarlarda Yerinde Pazar Araştırması” konulu danışmanlık faaliyetindeki Ur-Ge projemizle dünyada siyah incirimizin yerini, girebileceği yeni pazarları, ihracatta yapılan yanlışları kümede yer alan firmalarımızla değerlendirdik. Proje kapsamında desteklerden yararlanmak isteyen üyelerimize danışman firma tarafından örnek projeler ve öneriler sunuldu. Projemizde yer alan firmalarımız eğitimlerden çok yararlandılar. Bursa’yla özdeşleşmiş siyah incirin, yeni pazarlara açılmasını sağlayacak projemizin ürünün tarımına da önemli katkı yapacağı inancındayım” dedi.

Akdan Danışmanlık firması temsilcisi, deneyimli danışman Nilüfer Arıak da, “Çok farklı firmalarla çalışıyoruz. Bursa ihracatta İstanbul’un ardından gelen ve önemi gittikçe artan bir şehir. Firmalarımız zaten tecrübeli ve gayet iyi durumdalar ama daha fazla pazar payı lazım. Proje kapsamında sahaya gitmeden önceki hazırlıklar, pazar araştırma metodolojileri gibi eğitimlerde bir araya geldik.  Bursa siyah incirinin tanıtılması noktasında eksiğimiz var. Bu konuda firmalarımızın yanındayız. ABD’nin cevizde yaptığı gibi bizim de dünyada dijital platformlar üzerinden ürünlerimizin tanıtımını yapmamız gerekiyor” diye konuştu.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.