Hava Durumu

Bursa eğitimine 2,2 milyar liralık yatırım

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Bursa'da Valiliği ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kentin eğitim yatırımı bütçesini 2.2 milyar liraya çıkardıklarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2022 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2022 13:11
https://www.igfhaber.com
Bursa eğitimine 2,2 milyar liralık yatırım

BURSA (İGFA) - 9. Science Expo Bilim Festivali Açılış Töreni için Bursa'da bulunan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kentteki eğitim yatırımlarını Bursa Valiliği'ne yaptığı ziyarette değerlendirdi.

Bursa'ya Kasım ayında verilen 1,1 milyar liralık ilave bütçedeki eğitim yatırımlarının hızla hayata geçirildiğini anlatan Özer, süreci başarı bir şekilde yöneten Vali Yakup Canbolat ve tüm yöneticilere teşekkür etti. Bakan Özer bugünkü ziyarette 510 milyon lira olarak öngörülen kentin 2022 yılı eğitim yatırımı bütçesine ilave yapılarak 2,2 milyar liraya çıkarıldığını belirtti.

Önceki ziyaretteki yatırımlardan çoğu tamamlandığı için yeni ilkokullar ve ortaokulları da sistemin içerisine dâhil edeceklerini belirten Bakan Özer, "Bu kapsamda 10 ilkokul, 15 de ortaokul ve liseyi Bursamıza kazandırmış olacağız. Yatırımlarımız Bursa'ya hayırlı uğurlu olsun. Bursa çok başarılı. Altyapıyla ilgili hiçbir eksikliği olmayan ve uluslararası başarılarla gündeme gelen bir Bursa hikâyesini çıkartmak ve bunu desteklemek için biz Bursa'daki ekibimizin yanında yer alacağız" diye konuştu.

Kente 10 ilkokul, 15 ortaokul ve lise ile 64 bağımsız anaokulu yapılacağını belirten Özer, kente bir sonraki gelişinde yeni açılımların yeni başarı hikâyelerinin konuşulacağına olan inancını dile getirdi.

"Bir ülkenin en kalıcı sermayesi, beşerî sermayesidir." diyen Bakan Özer,  son 19 yılda beşerî sermayeye şekil veren eğitim alanında ciddi bir dönüşüm yaşandığını ifade ederek, büyük dönüşümün mimarı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eğitime verdiği önemden ötürü her bütçede Millî Eğitim Bakanlığı'na en büyük payı ayırdığı için şahsı, öğrenci ve öğretmenler adına Bursa'dan şükranlarını iletti.

Yola bilim etkinlikleri, TEKNOFEST'ler, MEB Robot Yarışması gibi yeni açılımlarla devam edeceklerini ifade eden Özer, çocukların akademik gelişimlerini desteklerken diğer taraftan teknolojik gelişmeleri sürekli takip eden ve inovatif yaklaşımlarla millî ve yerli üretimi inşa eden gençler olarak yetişmeleri için Bakanlık olarak her türlü desteği verdiklerini belirtti.

2020 yılında özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerinin geliştirilmesine destek verilen bilim ve sanat merkezleri sayısının 183 olduğunu, bugün bu sayının 355'e çıkarıldığını belirten Özer, "Bugün Türkiye'nin her noktasında özel yetenekli çocuklarımızın bu merkezlere erişiminin önündeki tüm engelleri kaldırdık." diye konuştu.

Öte yandan fikrî mülkiyet ve sınai haklar konusuna da çok önem verdiklerini söyleyen Bakan Özer, "Eğer siz katma değeri yüksek olan ürünler üretemezseniz dünyayla rekabet edebilmeniz mümkün değil. Bunun yolu fikrî mülkiyet ve sınai haklardan ve bunların ticarileşmesinden geçiyor. Özellikle temel eğitim, ortaöğretim ve BİLSEM'lerde fikrî mülkiyete öncelik veriyoruz. 3-4 yıl önce yılda 2,9 ürünün tescilini alırken 2022'de 7.200 tane ürünün tescilini aldık.  Bunların her biri, Türkiye'deki değişen dilin habercisidir. Türkiye'de yerli ve millî olan üretim ortaya çıkmaya başladı. Bursa, bu alanda gerçekten Türkiye'ye mihmandarlık yapan bir şehir... Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu yeni dili değerlendirerek gelecekte çok daha güçlü bir Türkiye olacağız." dedi.

Bakan Özer ayrıca 9. Science Expo Bilim Festivali Açılış Töreni'nde de Bursa'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kentteki eğitim yatırımlarına ilişkin bilgiler paylaştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.