Hava Durumu

ERÜ’de “Dünya Osteoporoz Günü” farkındalık etkinliği

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanelerinde, “20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü” kapsamında vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla farkındalık standı açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2023 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2023 12:00
Kaynak: İGFA
ERÜ’de “Dünya Osteoporoz Günü”  farkındalık etkinliği

Mehmet UZEL(KAYSERİ İGFA)
ERÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İç Hastalıkları AD. Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Akın, ‘20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, Osteoporoz da kemiklerin zayıfladığını ve kırılgan hale geldiğini dikkat çekti. 

Gevher Nesibe Hastanesi Poliklinikler Girişinde açılan farkındalık standına, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İç Hastalıkları AD. Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Akın, Hastaneler Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Serap Doğan, öğretim üyeleri, yan dal uzmanları, tıp fakültesi öğrencileri ve hastane personeli katıldı.

ERÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İç Hastalıkları AD. Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Akın, “Özellikle yaşlılık döneminde ortaya çıkan bu hastalık, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak, toplum olarak osteoporoz hakkında yeterince bilgi sahibi değiliz. Osteoporoz, hiçbir belirti vermez, ancak kırıkların ve düşmelerin ardındaki başlıca nedenlerden biridir. Bu nedenle, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü, osteoporozun farkındalığını artırmak, önleme ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olmak amacıyla dünya çapında kutlanmaktadır.” diye konuştu.

Prof. Dr. Sibel Akın, “Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, kalsiyum ve D vitamini alımına dikkat etmek, düzenli egzersiz yapmak ve sigara içmemek gibi önlemler alarak kemik sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Ayrıca, düzenli tıbbi kontrolleri ihmal etmemeniz de çok önemlidir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile osteoporozun ilerlemesi durdurulabilir veya kontrol altına alınabilir.” dedi.

Kaynak: İGFA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.