Hava Durumu
Haber Giriş Tarihi: 25.11.2021 04:34

Almanya’da yeni hükümeti kuracak üç partiden Türkiye’ye mesaj

Almanya’da yeni hükümeti kuracak üç parti Türkiye ile ilişkilerde ihtiyatlı işbirliği mesajı verdi.

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), yeni koalisyon hükümetini kurma konusunda Yeşiller ve liberal Hür Demokrat Parti (FDP) ile anlaşmaya vardı.

SPD'nin başbakan adayı Olaf Scholz, parti genel başkanlarıyla Berlin'de düzenlediği ortak basın toplantısında, üzerinde anlaştıkları koalisyon sözleşmesini kamuoyuna açıkladı.

Yeni hükümetin "yol haritası" olarak nitelendirilen belgede, Almanya'da dijital dönüşümün sağlanması, sosyal adaletin, demokrasi ve özgürlüklerin güçlendirilmesi, iklim değişikliğiyle daha etkin mücadele için yeni iddialı hedefler ortaya koyuldu. Hükümetin AB'yi güçlendirecek, daha aktif bir dış politika izleyeceğinin altı çizildi.

"TÜRKİYE AB ADAYI DEĞİL!"

BBC News'in aktardığı habere göre, "Özgürlük, adalet ve sürdürülebilirlik ittifakı" başlığını taşıyan 177 sayfalık belgenin Türkiye ile ilişkiler bölümünde, insan hakları alanındaki gerileme sert ifadelerle eleştirildi. Türkiye'den "AB adayı değil, AB'ye komşu bir ülke" olarak söz edildi.

"Türkiye, iç politikadaki kaygı uyandıran gelişmeler ve dış politikadaki gerilimlere rağmen, bizim için AB'nin önemli bir komşusu ve NATO'da önemli bir partnerimiz olmaya devam ediyor" denilen belgede, ihtiyatlı diyalog ve işbirliği mesajı verildi.

Türkiye'de demokrasi, hukuk devleti, insan hakları, kadın hakları ve azınlık hakları konularında büyük gerileme görüldüğü belirtilerek, "Bu nedenle üyelik müzakerelerinde hiçbir yeni başlık kapatmayacağız ve yeni başlık açmayacağız" ifadesi kullanıldı.

Kaynak: www.igfhaber.com